Terapia Poznawczo-Behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT – Cognitive Behavioral Therapy) zakłada, że zaburzenia i cierpienie psychiczne wynikają z nieadekwatności myślenia i błędów poznawczych. Innymi słowy, zniekształcone myśli i błędne przekonania (mające swoje źródło w trudnych doświadczeniach) prowadzą do powstania negatywnych uczuć, przysparzających cierpienia zachowań i wykształcania szkodliwych nawyków. Terapeuta szuka powiązania między myślami, odczuciami i zachowaniami, wychwytując błędy poznawcze oraz podejmuje wspólnie z nim działania, mające na celu zastąpienie nieadekwatnych przekonań i zachowań takimi, które będą efektywne.

Terapia poznawczo-behawioralna jest skutecznym narzędziem w leczeniu różnych problemów psychicznych, takich jak depresja, lęki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia odżywiania i wiele innych. Jedną z kluczowych zalet jest jej skoncentrowanie na krótkoterminowych rezultatach, co pozwala pacjentom szybko zdobyć narzędzia do radzenia sobie z problemami i powrócić do normalnego funkcjonowania.
 
Warto podkreślić, że terapia poznawczo-behawioralna nie jest odpowiednia dla każdej osoby i każdego rodzaju problemu psychicznego. Istotne jest konsultowanie się z wykwalifikowanym terapeutą, który może pomóc określić odpowiednią formę terapii, dostosowaną do indywidualnych potrzeb.